Kujawsko-Pomorskie Przedszkole Publiczne Kacperek w Bydgoszczy

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców?

            Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców?

       Pokrój w słupki różne warzywa (marchew, papryka, ogórek, ogórek kwaszony, cukinia, seler naciowy…) zawiąż dziecku oczy chustką i daj mu do spróbowania różne warzywa. Pytaj jak mu smakują, które jest najlepsze i czy rozpoznaje smak warzywa. Potem możesz role odwrócić. Zanim dziecko się zorientuje… zje odpowiednią porcję warzyw, a ty będziesz wiedziała, które są jego ulubionymi!

         Zadawaj pytania, w których dziecko ma poczucie siły sprawczej. Nie wolno zadawać pytań typu, „Jaką chcesz dzisiaj surówkę na obiad?”, bo odpowiedź jest przewidywalna - ŻADNĄ. Jeśli jednak zapytamy dziecko - „czy chcesz dziś do obiadu surówkę z marchewki czy z selera?”, to dziecko będzie miało świadomość, że samo dokonało wyboru, a ty będziesz wiedzieć, jaką surówkę przygotować.

         Powszechnie wiadomo, że ulubione zupy dzieci, to rosół i pomidorowa. Morał - dzieci lubią zupy o homogenicznej konsystencji. Warto, więc przygotowywać dzieciom zupy kremy np. krem z dyni, krem z zielonego groszku, krem z marchewki. Jak się jeszcze taką zupę odpowiednio udekoruje np. natką pietruszki czy chrupiącymi grzankami, to sukces murowany. 

         Kolejnym sprytnym sposobem, by przekonać dzieci do zdrowego jedzenia jest przygotowywanie ulubionych przez dzieci potraw, ale z warzyw. Przygotowanie burgerów z soczewicy czy brokułów jest tak samo proste, jak z mięsa, a dzieci je uwielbiają.

         Jeżeli masz akurat czas i fantazję, przygotuj postaci z warzyw np. buzia z plasterka pomidora, oczy z plasterków rzodkiewek, usta z papryki i włosy ze szczypiorku. 

         Sama musisz pamiętać jak wiele zastosowań mają warzywa. Przygotuj dla dzieci słodkie przekąski na bazie warzyw np. piernik z marchewki czy ciasto dyniowe (oczywiście nie codziennie). 

         Najważniejsza rzecz, o której nie możesz zapomnieć, to prowadzenie kuchni otwartej dla dziecka. Zapraszaj je jak najczęściej do wspólnego gotowania. Kiedy dziecko gotuje wspólnie z mamą, samo decyduje, jakie warzywa i owoce dodać do potrawy i na pewno chętnie zje to, co samodzielnie przygotowało.

         Pamiętajmy jednak, że najbardziej przekonywujące dla dziecka są… działania rodziców. Jeśli na talerzach dorosłych będą królowały warzywa, które z przyjemnością będziemy spożywać, nie ma możliwości, żeby i nasze dzieci ich nie pokochały.